Den čistého jádra na COP26

publikováno:
autor:
Diskuze v rámci Dne čistého jádra na COP26 Diskuze v rámci Dne čistého jádra na COP26

Součástí klimatické konference OSN ve skotském Glasgow (COP26) byl 8. listopadu 2021 i Den čistého jádra, kdy se mluvilo o přínosu jaderných technologií k udržitelnému rozvoji společnosti a boji se změnou klimatu.

V úvodu pozdravil účastníky akce generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. Zdůraznil přínos, který k dekarbonizaci hospodářství má jaderná energetika, čistý a spolehlivý zdroj elektřiny.

Hlavní událostí Dne čistého jádra byla diskuze o významu jaderné energetiky při dosahování uhlíkové neutrality. Zúčastnili se jí představitelé předních světových firem a organizací působících v oblasti jádra: generální ředitelka Světové jaderné asociace Sama Bilbao y Leonová, náměstek generálního ředitele ruské korporace pro atomovou energii Rosatom Kirill Komarov, výkonný ředitel konsorcia Rolls Royce pro malé reaktory Tom Samson, ředitelka EDF pro udržitelný rozvoj Carine de Boissezon a další.

Sama Bilbao y Leonová zdůraznila význam letošních diskuzí o financování jádra: „Zajištění financování jaderných projektů je kriticky důležité. Projednáváme různé iniciativy financování společensky odpovědného financování ESG a snažíme se zjistit, jak může být v rámci této iniciativy přistupováno k jaderným technologiím s ohledem na cíle v boji se změnami klimatu.“

Kirill Komarov řekl: „Velmi mě těší, že jsme tady na COP26 a bavíme se o jaderné energetice. Ještě před pěti lety na COP22 bylo velmi těžké nějaké otázky spojené s jádrem vůbec nadnést.“ Dále uvedl hlavní důvody pro rozvoj jaderných technologií: „Zaprvé jaderná energetika je zdrojem energie s nejnižšími emisemi oxidu uhličitého a v tomto ohledu obstojí i ve srovnání s obnovitelnými zdroji. Za druhé jde o spolehlivý a udržitelný energetický zdroj.“

Během dalšího bloku věnovaného neenergetickým jaderným technologiím vystoupil Boris Arsejev, ředitel Rosatomu pro mezinárodní obchod. Mluvil o tom, jak může jádro řešit celosvětové problémy v potravinářství a naplňovat cíle udržitelného rozvoje OSN: „Každý rok lidstvo vyhodí zhruba 1,3 miliardy tun jídla, což je zhruba třetina všech vyprodukovaných potravin. Radiační technologie umožňují prodloužit jejich trvanlivost na 2 až 10násobek a jsou schopny zničit až 99 % škodlivých bakterií a virů.“

Akce u příležitosti Dne čistého jádra probíhaly za podpory Rosatomu.