Jooho Whang, nový CEO společnosti KHNP, navštívil Českou republiku měsíc po své inauguraci a setkal se se zástupci vlády

publikováno:
autor:
Delegace KHNP jedná na MPO. Delegace KHNP jedná na MPO.

V pondělí 19. září navštívil Jooho Whang, prezident a generální ředitel společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Českou republiku. Stalo se tak poprvé od jeho nástupu do úřadu na konci srpna tohoto roku. Společně s týmem KHNP absolvoval řadu schůzek, jejichž předmětem byla modernizace české energetiky a zajištění české energetické soběstačnosti. Jeho návštěva jasně podtrhuje odhodlání Jižní Koreje spolupracovat s Českou republikou.

Whang se během své návštěvy setkal s Jozefem Síkelou, ministrem průmyslu a obchodu ČR. Společně jednali o bezpečnosti, ekonomických aspektech a stavebních možnostech korejských jaderných elektráren. Generální ředitel také zdůraznil, že je KHNP nejlepším partnerem pro projekt rozšíření Dukovan, a představil korejské plány na restartování výstavby jaderné elektrárny Shin-Hanul 3&4. Ministrovi také popsal zahájení činnosti Výboru pro strategii vývozu jaderné energie nové korejské administrativy. Ta silně podporuje jak korejský jaderný export, tak i rozšiřování domácí jaderné energetiky.

Druhá schůzka KHNP proběhla se zástupci společnosti ČEZ, konkrétně s Bohdanem Zronkem, členem představenstva a ředitelem divize jaderné energetiky. Cílem diskuze byla snaha oživit a zvýšit konkurenceschopnost jaderného průmyslu obou zemí. Obě strany probíraly možnost společného zapojení do realizace výstavby nových jaderných zařízení ve třetích zemích. Tématem hovoru byl i vývoj inovativních SMR (malých modulárních reaktorů) nebo spolupráve v oblasti jaderného výzkumu a vývoje a lidských zdrojů.

O společnosti KHNP

KHNP je státem vlastněná společnost s 50letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. Firma staví 34 jaderných bloků doma a v zahraničí. Moderní reaktory generace III+ APR1400 a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti a ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetických útoků.

„KHNP nepochybuje o tom, že je nejvhodnějším dodavatelem pro projekt dostavby Dukovan a svědomitě pracuje na atraktivní nabídce, která vyniká ve všech oblastech od technologie, bezpečnosti až po ekonomické aspekty a další. Naše schopnosti a úspěšné řízení projektu nejlépe dokládá výstavba jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech, kterou jsme dokončili ve stanoveném rozpočtu i časovém harmonogramu. Nová korejská vláda navíc přislíbila svou silnou podporu domácím i zahraničním projektům jaderných elektráren,“ řekl Jooho Whang, prezident a CEO KHNP.

Bývalý profesor jaderného inženýrství jako nový prezident KHNP

Dr. Jooho Whang byl jmenován novým prezidentem a CEO KHNP 20. srpna 2022. Má rozsáhlé odborné znalosti v oblasti jaderné energetiky, a to jak v teoretické, tak i praktické rovině. V roce 1986 získal doktorát v oboru jaderného inženýrství na Georgia Institute of Technology v USA. Od roku 1991 působil jako profesor jaderného inženýrství na Kyung Hee University v Soulu, kde později v letech 2015 až 2017 působil jako viceprezident. Po dobu pěti let byl od roku 2006 členem Korejské národní energetické komise. V následujících letech působil jako prezident několika organizací pro jadernou energetiku, včetně Korea Institute of Energy Research a Korean Nuclear Society. Před tím, než se stal generálním ředitelem KHNP, byl Whang jmenován předsedou poradního výboru pro export jaderné energie na Ministerstvu obchodu, průmyslu a energetiky. Mezi odbornou veřejností je nejvíce uznáván pro své odborné znalosti v oblasti vyhořelého jaderného paliva a malých modulárních reaktorů.

Jihokorejský projekt pro výběrové řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany

Reaktor APR1000 byl vyvinut na základě osvědčené korejské technologie APR1400 jako referenční konstrukce. Jeho bezpečnost a ekonomická proveditelnost byly prokázány dlouholetými zkušenostmi společnosti KHNP ve výstavbě a provozu JE. Technologie APR1400 byla také ověřena prostřednictvím certifikace EUR (European Utility Requirement) v srpnu 2019. Přesto KHNP požádala o EUR certifikaci APR1000 s cílem ji získat do prvního čtvrtletí roku 2023, což je v souladu s harmonogramem výběrového řízení na dostavbu Dukovan.

Spolupráce mezi ČR a Jižní Koreou

KINGS (KEPCO International Nuclear Graduate School) spoluzaložená KHNP nedávno organizovala „Nuclear Youth Summer Program“, kterého se zúčastnilo 10 studentů z českých univerzit. Program, který trval dva týdny od 22. srpna do 2. září, byl zaměřen především na představení korejské jaderné energetiky, na ni závislých průmyslových odvětví a také korejské kultury. Studenti jaderného inženýrství z ČVUT, VUT a ZČU měli jedinečnou příležitost poznat kvalitu korejských jaderných elektráren, zúčastnili se technických exkurzí ve společnostech korejského jaderného průmyslu, hovořili s několika odborníky a také zažili autentickou korejskou kulturu. Hlavním cílem programu bylo vytvořit sociální vazby a přispět k rozšíření vědomostí budoucích jaderných profesionálů.

KHNP se v posledních letech v Česku věnuje také CSR aktivitám, jako je dobrovolnictví v místních komunitách, sponzoring hokejového klubu SK Horácká Slavia Třebíč, dodávání roušek místním obcím včetně škol a ústavů sociální péče atd.