Českým prezidentem společnosti Westinghouse byl jmenován Petr Brzezina

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Společnost Westinghouse Electric Company dnes jmenovala Petra Brzezinu jako Prezidenta Westinghouse Česká republika. Brzezina bude usilovat o rozvoj jaderných technologií společnosti v Česku. Dříve působil ve vedoucích funkcích řady nadnárodních společností, včetně Škoda Transportation, Alstom, OHL ZS, General Electric a ABB. V roce 2021 byl Brzezina oceněn časopisem Forbes jako jeden z nejlepších českých generálních ředitelů roku.

„Petr je zkušený a uznávaný špičkový manažer a společnost Westinghouse je hrdá na to, že povede náš tým v tomto regionu," řekl David Durham, prezident společnosti Westinghouse pro energetické systémy. „Petr má znalosti klíčových průmyslových odvětví, které podpoří naše úsilí o splnění energetických cílů České republiky s naší osvědčenou technologií AP1000."

„Společnost Westinghouse má s jadernou energetikou v České republice hlubokou historii. Je mi ctí, že mohu pomoci tento vztah rozšířit a vytvořit nová partnerství, která zajistí vyšší energetickou bezpečnost regionu," řekl Petr Brzezina, který bude působit v pražských kancelářích společnosti Westinghouse.

V listopadu předložila společnost Westinghouse společně s firmou Bechtel Nuclear Power Company nabídku na výstavbu jednoho bloku AP1000 v jaderné elektrárně Dukovany s možností výstavby dalšího bloku v této lokalitě a dvou dalších reaktorů v Temelíně. Westinghouse bude od příštího roku do Temelína dodávat jaderné palivo.

Společnosti Westinghouse a Bechtel budou spolupracovat s českým jaderným průmyslem, který bude plnit klíčové role při nákupu zařízení a výstavbě reaktorů. Westinghouse dosud podepsal memoranda o porozumění s 36 českými společnostmi.

Reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. Polská vláda vloni v listopadu vybrala reaktor AP1000 pro zahájení svého programu jaderné energetiky. Nasazení technologie AP1000 v Polsku povede k větší regionální synergii, která bude přínosem pro český jaderný program.

Kromě toho se dokončují dva bloky AP1000 v elektrárně Vogtle v americké Georgii, čtyři bloky AP1000 v současné době zaznamenávají rekordy v provozním výkonu v Číně, čtyři reaktory jsou ve výstavbě a výstavba dalších dvou byla schválena. Pro Ukrajinu je naplánováno devět bloků. Tato technologie je rovněž zvažována pro řadu dalších lokalit ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a ve Spojených státech.