Rosatom začal testovat jaderné palivo třetí generace pro reaktory VVER-440

publikováno:
autor:
JE Dukovany JE Dukovany

V experimentálním a výzkumném oddělení společnosti OKB Gidropress (součást Atomenergomaše, strojírenské divize Rosatomu) byly zahájeny zkoušky životnosti nejaderných maket pracovních kazet 3. generace s označením RK-3+ pro reaktory VVER-440. Práce probíhají v rámci smlouvy uzavřené mezi Palivovou společností Rosatomu TVEL a českou energetickou společností ČEZ a.s. na vývoj a zavedení této verze paliva do JE Dukovany.

Hlavním rozdílem, který odlišuje pracovní kazetu RK-3+ od předchozích verzí kazet pro reaktory VVER-440, je modernizovaná konstrukce, která zlepšuje mechanické a termohydraulické vlastnosti paliva.

„Zavedení paliva RK-3+ umožní provozovat bloky při vyšším tepelném výkonu a prodloužit délku palivového cyklu jaderné elektrárny Dukovany. Díky tomu bude mít elektrárna celkově vyšší ekonomickou efektivitu," uvedl viceprezident pro vědeckou činnost TVELu Alexandr Ugrjumov.

Zkoušky životnosti byly zahájeny po úspěšném završení hydraulických zkoušek makety, jejichž cílem bylo určit hydraulický odpor kazety RK-3+. Další fáze zkoušek probíhá na výzkumném pracovišti pro horké testování V-440 v reálném měřítku a potrvají nepřetržitě celkem 1500 hodin.

Cílem zkoušek je prozkoumat mechanickou odolnost a životnost jednotlivých částí pracovní kazety RK-3+ za termodynamických podmínek co nejbližších pracovním.

Jaderná elektrárna Dukovany má elektrický výkon 2040 MWe a tvoří ji čtyři bloky typu VVER-440 (každý má výkon 510 MWe), které byly uvedeny do provozu v letech 1985, 1986 (2 bloky) a 1987. Ročně elektrárna vyrobí přes 13 TWh elektřiny, čímž pokrývá zhruba 20 % spotřeby elektřiny v Česku. Společně s jadernou elektrárnou Temelín (dva bloky VVER-1000) se jaderné elektrárny ČEZu podílejí z 35 % na výrobě elektřiny v zemi, což Česko řadí mezi desítku zemí s největším podílem jádra na energetickém mixu. Obě české jaderné elektrárny používají palivo vyráběné v podniku Mašinostrojitělnyj zavod (MSZ, město Elektrostal v Rusku).