Rozvíjíme turbíny pro plyn, ZEVO i jádro. Klíčová je rostoucí účinnost a spolehlivost našich zařízení

publikováno:
Jaroslav Lahoda Jaroslav Lahoda

Přestavba uhelných lokalit na plyn nebo jiné energetické zdroje s sebou přináší zvýšenou poptávku po plynových a parních turbínách. Dodavatelé jsou vytěžení na maximum a jak potvrzuje Jaroslav Lahoda, generální ředitel společnosti Siemens Energy, noví zákazníci mohou čekat na větší plynovou turbínu 2-3 roky. „Následujících pět let bude z pohledu výstavby nových zdrojů a modernizace těch stávajících opravdu intenzivních. A nejen v „době plynové“. Vidíme i renesanci jaderných elektráren, kam dodáváme naše parní turbíny, řídící systémy a elektro zařízení. Hodně si také slibujeme od naší spolupráce s Rolls-Royce SMR, se kterým máme uzavřeno globální partnerství v oblasti parních turbín,“ říká v rozhovoru pro All for Power Jaroslav Lahoda, který má pod sebou v brněnském závodě Siemens Energy bezmála tisíc lidí a exportuje na všechny světové kontinenty.


Po letech příprav rozjíždí velcí investoři energetické projekty, které mají Česko zbavit závislosti na uhlí. Čekáte v „době plynové“ byznysové žně?

Přeměna energetiky a teplárenství již začala a je to samozřejmě vidět i na množství projektů, které se rozjely nebo se připravují v České republice. Dnes se ukazuje, že jsme docela dobře připraveni na její transformaci z pohledu konkurenceschopnosti našich zařízení. Vidíme, že následujících pět let bude z pohledu výstavby nových zdrojů a modernizace těch stávajících dost intenzivních. Budu velice rád, pokud uspějeme ve výběrových řízeních a budeme každému investorovi moct dodávat naše zařízení. Oproti lokálním firmám máme tu výhodu, že jsme schopni využívat i naše globální zdroje.

Nejsme jen v „době plynové“. Vidíme i renesanci jaderných elektráren, kam dodáváme naše parní turbíny, řídící systémy a elektro zařízení. Hodně si také slibujeme od naší spolupráce s Rolls-Royce SMR, se kterým máme uzavřeno globální partnerství v oblasti parních turbín.

Určitě nás bude také zajímat výstavba velkých větrných parků, kde můžeme nabídnout naše produkty dodávané pod značkou Siemens Gamesa. Takže nás čeká opravdu hodně práce, kterou chceme odvést dobře, aby se na nás každý zákazník mohl vždy spolehnout.

Jaké projekty aktuálně realizujete pro skupiny ČEZ a EPH, které jsou největšími investory na českém trhu?

V současné době realizujeme projekty dodávek plynových turbíny SGT-800 pro teplárny Opatovice, Komořany a Plzeň ze skupiny EPH a pro teplárnu Mělník ze skupiny ČEZ, kde jsme součástí dodavatelského konsorcia se společností Metrostav DIZ. Turbíny SGT-800 jsou dnes nejrozšířenější v kogeneračních provozech ve své třídě v Evropě.

Kromě dodávek do paroplynových elektráren jsme i dodavateli parních turbín pro nově budované projekty ZEVO v Komořanech (EPH), Mělníku (ČEZ) a biomasové teplárny Brno Sever (Teplárny Brno), kde se uplatní naše turbíny typu SST-200/300.

Obě skupiny sází při přechodu na plyn na paroplynové cykly, liší se nějak jejich přístup k výstavbě nových energetických zdrojů?

Je to projekt od projektu. Rozdíl mezi projektem EPH a ČEZ je v dodavatelském modelu. Společnost EPH se rozhodla vysoutěžit plynové turbíny v rámci jednoho výběrového řízení - celkem 7 plynových turbín a separátní výběrové řízení následně probíhá na dodavatele EPC. Pro projekt v Komořanech již byl jako EPC dodavatel vybrán SES Tlmače a další výběrová řízení probíhají. Zatímco ČEZ se rozhodl soutěžit celý PPC projekt na klíč. Proto jsme se dohodli se společností Metrostav DIZ a budeme dodávku realizovat společně. Společným standardem potom je dlouhodobá servisní smlouva s garancí spolehlivosti pro spalovací turbíny.


MODULÁRNÍ KONCEPCE PRO ZEVO

Konverzí prochází i řada menších tepláren, připravují se i projekty na spalování odpadů. Je to pro vás rovněž směr, kterým se koukáte?

Ano tyto projekty nás velice zajímají. Nemáme kompetence na dodávku kompletních spaloven, ale máme výborné parní turbíny pro takovéto provozy. Jen pro informaci – dnes jsou všechny spalovny v ČR vybaveny parními turbínami z našeho brněnského závodu typu SST-200/300. Včetně turbíny v Liberci, kterou jsme pro místní ZEVO modernizovali. Provozovatelé jsou s těmito zařízeními spokojeni pro jejich spolehlivost a vysokou účinnost a námi poskytovaný servis. Tyto turbíny mají výhodu ve své modulární koncepci, která umožňuje i jejich následnou modernizaci.

Je pro vás limit velikost zdroje nebo spalování některých paliv? Do jakých projektů byste nešli?

Pokud se bavíme o plynových turbínách, tak v našem portfoliu jsou turbíny od 4 MWe do 600 MWe. Velikost jednoho bloku paroplynové elektrárny s naší největší turbínou SGT5-9000 HL je 880 MWe. Dá se říci, že z pohledu požadovaného výkonu dokážeme pokrýt všechny obvyklé požadavky a potřeby zákazníků. Pokud jde o využití různých paliv v našich plynových turbínách, velké úsilí a finanční prostředky investujeme do vývoje spalování nízkoemisních nebo bezemisních paliv. A nejde jen o obvykle uváděný vodík – naše turbíny úspěšně upravujeme pro spalování například HVO nebo biometanolu.

Co všechno zahrnuje v rámci paroplynových cyklů dodávka plynové turbíny?

Dodávky plynové turbíny pro paroplynové cykly zpravidla zahrnuje dodávku vlastního soustrojí plynové turbíny a generátoru (u menších turbín i převodovky), dodávku pomocných systémů (systém filtrace a úpravy vzduchu na sání turbíny, systém mazacího oleje, palivový systém, systém profuku, systém detekce plynu, detekce požáru a hašení), dále měření a ochrany generátoru, rozváděče pro napájení vlastní spotřeby, řídící systém, protihlukové kryty atd. Zákazníkům poskytujeme na stavbě služby našich techniků pro montáže a najíždění našeho zařízení.

Pokud se bavíme o velkých paroplynových blocích, tak často dodáváme zákazníkům soustrojí plynové turbíny, parní turbíny a společného generátoru jako tzv. single-shaft řešení.

Na plyn spojený s OZE sází většina zemí Evropy, jak dlouho si teď potenciální investoři počkají na dodávku plynových turbín?

Je pravda, že v současné situaci na trhu je poptávka po plynových turbínách natolik vysoká, že jí kapacity všech velkých výrobců turbín nedokážou uspokojit v obvyklých dodacích lhůtách. U větších turbín (nad 50 MW jednotkového výkonu) se bavíme o dodacích lhůtách přesahujících (v některých případech i výrazně) 30 měsíců od závazné objednávky.

O jaké typy plynových turbín je největší zájem?

Z portfolia Siemens Energy je v současné době největší zájem o turbíny SGT-800 s nominálním výkonem 60 MWe a to pro široké spektrum využití – např. flexibilní výroba elektrické energie a tepla pro dálkové vytápění nebo průmyslové procesy, regulovatelný zdroje energie pro zajištění sítě s vysokým podílem (neregulovatelných) fotovoltaických a větrných elektráren, spolehlivý zdroj energie pro datová centra apod.


EXTRÉMNÍ FLEXIBILITA? DŮLEŽITÉ JE VHODNÉ ZAPOJENÍ

Energetické zdroje jsou tlačeny do toho, aby byly maximálně flexibilní, co to dělá s provozem turbíny a jak v téhle oblasti pokročil vývoj?

Výrobci turbín (a samozřejmě i Siemens Energy) čelí požadavkům investorů na flexibilitu provozu a snaží se průběžně zvyšovat odolnost kritických částí turbín vůči častým startům, rychlým startům nebo častým a rychlým změnám zatížení. Je ale potřeba si uvědomit, že konstrukce turbín a použitelné materiály mají své limity a v řadě případů se ukazuje jako vhodnější řešení vhodná kombinace zařízení konkrétního zdroje, než snaha vyřešit všechny (často velmi protichůdné požadavky) jedním extrémně flexibilním zařízením. Pro nalezení vhodného zapojení plynové turbíny je vždy důležitá společná diskuse o provozu celého zdroje.

V minulosti se Siemens Energy hodně zaměřoval i na zvyšování účinnosti plynových turbín. Sky´s the Limit, ale je tam ještě prostor pro posun účinnosti u některých typů turbín?

Špičková účinnost nejen vlastních turbín ale celých paroplynových cyklů je u Siemens Energy (a byla dříve u Siemens) vždy jednou z hlavních priorit vývoje a největší předností námi nabízených zařízení. U našich nejúspěšnějších typů turbín jsme na světové špičce – u turbín SGT-800 (o výkonu 60 MWe) dosahujeme účinnosti paroplynového bloku 60 % a u naší největší turbíny SGT-9000HL (600 MWe) dokonce 64 %. Průběžné zlepšování účinnosti našich turbín je kontinuální proces, který trvá a bude pokračovat.


Firemní filosofie očima Jaroslava Lahody
Naše společnost vyjadřuje svou vizi sloganem „We energize society,“ který představuje závazek k poskytování zařízení a komplexních řešení pro výrobu a dodávku udržitelné energie s minimálním dopadem na životní prostředí. Pokrýváme celý hodnotový řetězec od výroby přes přenos a distribuci až po spotřebu elektřiny a tepla v průmyslu.

Siemens Energy se systematicky zaměřuje na energetiku a průmysl, dodává nové zařízení a poskytuje dlouhodobý servis pro stávající zařízení. Současně se věnujeme vývoji nových produktů a služeb, které budou nezbytné pro dekarbonizaci energetiky a průmyslu v následujících dekádách. Nová energetika bude založena na OZE, jádru a plynových zdrojích zajišťujících flexibilitu.

Nejsme pouze dodavatelem zařízení, ale především stabilním partnerem pro dlouhodobou spolupráci. Naše práce nekončí předáním zařízení do provozu; pokračujeme poskytováním dlouhodobého servisu s možností budoucích modernizací a upgradů, aby dodané zařízení bylo optimálně nastaveno na měnící se provozní podmínky. Každý rok investujeme více než 1 miliardu EUR do vývoje a inovací, abychom našim zákazníkům a partnerům vždy nabídli nejmodernější technologická řešení. Prostě nenecháme naše zákazníky a partnery bez podpory ani v budoucnosti.


Většina paroplynových cyklů má být připravena i na spalování vodíku, jak jste ne to připraveni a co to s turbínou dělá?

jde o spalování vodíku, tak plynové turbíny pravděpodobně výrazně předbíhají svými schopnostmi ostatní dotčené části paroplynových elektráren a infrastruktury pro dodávku paliva. Podle typu turbíny umí naše turbíny již dnes spalovat 30-100 % vodíku a spalování vodíku je jednou z našich vývojových priorit. Spalování vysokých koncentrací vodíku ovšem oproti spalování zemního plynu znamená snížení výkonových parametrů turbíny a poměrně výrazné zvýšení emisí NOx. Potlačení těchto negativních dopadů je jedním z hlavních úkolů dalšího vývoje.

Málo se to ví, ale Siemens Energy zaměstnává v Brně skoro tisícovku lidí. Co všechno umíte v českém závodě vyrobit a plánujete rozšiřování či upgrade kapacit?

Brněnský závod je tradičně a dlouhodobě zaměřen na turbíny pro průmyslové aplikace, rafinerie, chemické závody, papírny, cukrovary, teplárenství, spalovny, biomasu atd. Jsme zde schopni splnit snad všechny představy zákazníků, které projekty a procesy využívající tyto parní turbíny přinášejí. Brněnský závod Siemens Energy disponuje vakuovým vyvažovacím tunelem, parním generátor pro tzv. no-load test typicky požadovaný v oil & gas průmyslu, pecemi pro tepelné zpracování rotorů atd. Mimo dodávek a služeb pro nové aplikace je brněnský závod významnou servisní organizací pro modernizace turbín, opravy, dodávky náhradních dílů. Jsem přesvědčen, že kapacita brněnského závodu Siemens Energy je dlouhodobě optimalizovaná a že zde najdete kompletní řetězec kompetencí od inženýringu přes výrobu, řízení a realizaci projektů včetně uvádění do provozu až po široké spektrum servisních aktivit.

Jak je brněnský závod pro německou matku důležitý v kontextu celé evropské výroby a na jaké zahraniční trhy z Brna vyvážíte?

Siemens Energy je globální společností s velmi dobrou sítí lokálních zastoupení. Brněnský závod je součástí sítě výrobních závodů a s ohledem na kompetence, které zde najdete, je zřejmé, že jsme významnou a pevnou součástí této struktury a s brněnským portfoliem dodávek služeb plníme velmi důležitou roli v péči o naše zákazníky. Produkty (a samozřejmě i služby vztažené k těmto produktům) tak můžeme najít v celém světě, na všech obydlených kontinentech.

Petr Svoboda