Společnost Westinghouse pomáhá Finsku při zajištění energetické budoucnosti země

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Společnosti Westinghouse Electric Company a Fortum podepsaly dlouhodobé partnerství, jehož cílem je vyvinout, licencovat a dodávat palivové soubory VVER-440 do jaderné elektrárny Loviisa ve Finsku a zajistit tak spolehlivou západní alternativu k palivu dodávanému z Ruska.

„Nový a paralelní dodavatel paliva diverzifikuje naši palivovou strategii, zvýší bezpečnost dodávek a zajistí spolehlivou výrobu elektřiny v elektrárně Loviisa i v budoucnu," říká Sasu Valkamo, viceprezident jaderné elektrárny Loviisa.

„Společnost Westinghouse nabízí jediné alternativní palivo pro tento typ reaktorů, které je navrženo i vyráběno mimo Rusko, takže toto partnerství zajistí Finsku větší energetickou bezpečnost a společnosti Fortum diverzifikaci paliva," řekl Tarik Choho, prezident společnosti Westinghouse pro jaderné palivo. „Jsme hrdí na to, že můžeme podpořit flotilu společnosti Fortum dodávkami paliva a navázat tak na naši úspěšnou spolupráci z let 2001 až 2007, kdy jsme dodávali palivové soubory pro reaktory VVER-440 do elektrárny Loviisa."

Jaderná elektrárna Loviisa má dva tlakovodní reaktory VVER (PWR), které pokrývají přibližně 13 % finské výroby elektřiny. Množství elektřiny vyrobené v elektrárně Loviisa se téměř rovná celkové kombinované spotřebě elektřiny měst Vantaa, Helsinky a Espoo.