Uchazeč o dostavbu Dukovan, Korejská společnost KHNP, úspěšně dokončuje jadernou elektrárnu Barakah - referenční projekt ve Spojených arabských emirátech

publikováno:
autor:

Jižní Korea je dnes čtvrtým největším investorem v České republice. Jihokorejské společnosti zatím investovaly více než 79 miliard korun. Pomáhají také s růstem zaměstnanosti a vytvořily přes dvanáct tisíc pracovních míst. O dlouhodobé partnerství s Čechy se rovněž zajímá společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která se uchází o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

KHNP má s výstavbou a provozem jaderných elektráren téměř 50 let zkušeností a zadané projekty zvládá realizovat v domluveném termínu i v rámci sjednaného rozpočtu. Zdárným příkladem je jaderná elektrárna Barakah ve Spojených arabských emirátech, která je v současnosti jedinou jadernou elektrárnou na světě, které se daří dodržet časový harmonogram i rozpočet. V případě elektrárny Barakah půjde dokonce o první elektřinu vyrobenou z jádra v historii Spojených arabských emirátů.

KHNP zahájila výstavbu prvního bloku v červenci 2012 a technické práce dokončila v březnu 2018. Následně v červnu 2019 zástupci KHNP podepsali dohodu o údržbě jaderných bloků s provozovatelem Barakah firmou Nawah Energy Company. KHNP se díky tomu bude dlouhodobě starat o všechny běžné aktivity jako je testování, diagnostika, inspekce, údržba a opravy.

Na začátku roku 2020 navštívilo vedení úřadu Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR) elektrárnu k vyhodnocení jejího aktuálního stavu, aby zaručilo, že stavba odpovídá všem regulačním požadavkům. Hodnocení žádosti o udělení licence - žádost podal vlastník elektárny Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) - na provoz prvních dvou bloků je v závěrečné fázi a její vyřízení je pro kontrolní úřad klíčovou záležitostí. Zahájení provozu obou bloků by mělo proběhnout ještě letos.

V květnu 2020 informoval vlastník elektrárny společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) o tom, že poslední, v pořadí již čtvrtý, reaktor úspěšně prošel studeným hydrostatickým testem. Při testování vzniká uvnitř systému reaktoru tlak o 25 procent vyšší, než jakému bude reaktor čelit za běžného provozu. Parovodní systém čtvrtého reaktoru byl nejprve propláchnutý demineralizovanou vodou. Následně došlo k instalaci víka tlakové nádoby spolu s těsněním vodní pumpy. Během studeného hydrostatického testování je pomocí vody testován hlavní okruh reaktoru, především pak svary, spoje, potrubí a komponenty chladicího systému.

Výstavba elektrárny Barakah je momentálně z 94 procent kompletní a jakmile bude elektrárna uvedena do provozu, její čtyři bloky vyrobí tolik elektřiny, že pokryje až 25 procent celkové spotřeby ve Spojených arabských emirátech.

Společnost KHNP poprvé představila návrh pro Dukovany v roce 2016 a spolu se zástupci České republiky hledají to nejvhodnější řešení. KHNP je pro jadernou elektrárnu Dukovany odhodlána připravit takový reaktor, který bude splňovat všechna bezpečnostní a provozní kritéria.

KHNP je státem vlastněná společnost s téměř 50letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. Firma v současnosti provozuje 24 jaderných elektráren a dalších 8 buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji. Moderní reaktory generace III+ EU-APR a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti, ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetické bezpečnosti.