Společnost ČEPS v loňském roce dokončila realizaci zaústění nejdelšího vedení zvn v ČR V413, spojujícího rozvodny Řeporyje na okraji Prahy a Prosenice v Olomouckém kraji, do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu. Rozdělení téměř třísetkilometrového vedení zvýšilo spolehlivost dodávek elektrické energie do oblasti Kraje Vysočina a přispělo k posílení přenosové soustavy ČR.
Nové zaústění do rozvodny Mírovka na Havlíčkobrodsku v délce zhruba 23 kilometrů rozdělilo doposud nejdelší vedení v přenosové soustavě ČR, linku V413, na dvě části. V úseku Řeporyje–Mírovka nese vedení stávající označení V413, v úseku Mírovka–Prosenice získalo nové označení V416. Trasa byla zvolena tak, aby vyhovovala požadavkům na ochranu životního prostředí, ochranu zemědělského půdního fondu a pozemků určených k plnění funkce lesa. Realizace investičního záměru si vyžádala přibližně 800 mil. Kč. Nejdelším vedením v české přenosové soustavě se nově stalo vedení z Hradce u Kadaně do Mírovky, dlouhé 209,6 km.
„Projekt pomohl zvýšit spolehlivost dodávek elektrické energie do oblasti Kraje Vysočina a rovněž posílil celou přenosovou soustavu České republiky. Mezi další přínosy patří zvýšení možností usměrnění toků výkonu v přenosové soustavě a stabilizace napětí v rozvodně Mírovka,“ říká Stanislav Votruba, člen představenstva ČEPS pověřený řízením úseku Správa, provoz a údržba PS.
Investiční záměr V413/V416 patří k tzv. evropským projektům společného zájmu. Tyto projekty reflektují nejen požadavky na zajištění bezpečnosti a spolehlivosti provozu přenosové soustavy České republiky, ale přispívají také k naplnění evropských cílů s ohledem na bezpečnost provozu celé propojené soustavy.
Zmodernizované vedení spojující rozvodny Mírovka a Čebín
K dalším dokončeným investicím patří modernizace převážné části vedení V422 mezi rozvodnami Mírovka v Kraji Vysočina a Čebín v Jihomoravském kraji. Rekonstrukce, která probíhala od srpna 2019, navázala na realizaci zaústění vedení V413 do rozvodny Mírovka a pomohla dále zvýšit bezpečnost a spolehlivost přenosové soustavy ČR.
V rámci modernizace úseku vedení V422 o délce 75 km byly vyměněny izolátory a fázové vodiče, které se již nacházely na hranici životnosti. ČEPS dále nainstalovala nová zemnící a kombinovaná zemnící lana, proběhla rovněž oprava a zesílení stožárových konstrukcí. Modernizace vedení V422 přispěje k posílení bezpečných a spolehlivých dodávek elektrické energie v obou zmíněných krajích i celkové spolehlivosti přenosové soustavy. „Realizace této investiční akce si vyžádala přibližně 350 mil. Kč. Zbývající část vedení o délce 13 km bude modernizována v letech 2023–2024,“ uvádí Stanislav Votruba.
Rekonstrukce vedení jsou součástí rozsáhlého investičního programu společnosti ČEPS. Jeho cílem je obnova a rozvoj přenosové soustavy ČR tak, aby byla připravena na rostoucí nároky spojené s dynamickým vývojem energetického sektoru.
Modernizuje se vedení mezi rozvodnami Nošovice a Albrechtice v Moravskoslezském kraji
Společnost ČEPS v letošním roce zmodernizuje vedení V460 spojující rozvodny Nošovice a Albrechtice v Moravskoslezském kraji. Investiční akce, která začala 1. února a potrvá zhruba půl roku, významně zvýší přenosovou kapacitu tohoto vedení a dále posílí spolehlivost dodávek elektrické energie v regionu.
Vedení V460 o délce 16,5 km zajišťuje společně s rozvodnou Albrechtice a vedením V443 mezinárodní propojení s polskou přenosovou soustavou PSE. Jeho kompletní modernizace zahrnuje výměnu stožárů včetně základů a výměnu fázových vodičů, zemních lan a izolátorových závěsů. Realizace si vyžádá náklady ve výši přibližně 400 mil. Kč.
Modernizací vedení dojde k požadovanému navýšení jeho přenosové schopnosti přibližně o polovinu, a to především z důvodu připravenosti na tranzit elektřiny. Zároveň bude vyřešena otázka končící technické životnosti tohoto vedení.