Prodej transformátorů raketově roste, investujeme i do segmentu největších výkonů

publikováno:
Jednofázový transformátor 50 MVA, 110 / 20 kV, 16,67 Hz pro napájení trakčních vedení Jednofázový transformátor 50 MVA, 110 / 20 kV, 16,67 Hz pro napájení trakčních vedení

„Daří se nám úročit práci z minulých let, kdy bylo zakázek málo a řada z nich na míru. Díky tomu se k nám zákazníci vracejí a jen počet vyrobených transformátorů se meziročně zvýšil o 60 %,“ uvedl pro All for Power Milan Valečka ze společnosti ETD TRANSFORMÁTORY, která bude letos atakovat dvě miliardy obratu.


Za poslední dva roky vyletěly společnosti tržby téměř na jednu miliardu a do kladných čísel se přehoupl i výsledek hospodaření. Co za tím stálo a pokračoval boom zakázek i loni?

Po poměrně dlouhém období, kdy byla situace na trhu výkonových transformátorů taková, že ETD doslova bojovalo o každou zakázku, se situace v našem oboru obrátila a pozorujeme výrazný převis poptávky. To je reálná situace v celém oboru výkonových transformátorů, nejen ETD. Tržby ETD vyrostly v roce 2023 na téměř 1 mld. Kč, v roce 2024 to bylo 1,34 mld. Řekl bych že se nám daří úročit práci z let minulých, kdy naši technici běžně řešili se zákazníkem jeho potřeby a dělali stroje „na míru“. To je jeden ze základních faktorů, proč se k nám zákazníci vracejí. Dalším faktorem je spolehlivost našich výrobků v provozu. Nejdeme tedy cestou velkého marketingu, ale snažíme se úročit naši práci z let minulých.

Z hlediska jednotlivých trhů výrazně narostl podíl zakázek v Německu, jde o meziroční výkyv nebo snaha o dlouhodobé působení na německém trhu?

V současné době dodávky pro německy mluvící země představují cca 50 % výroby ETD. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobější kontrakty, rozhodně bych to neoznačil jako meziroční výkyv. Samozřejmě významné procento dodávek souvisí se zelenou energií, ale máme i dodávky do distribuce nejen v Německu nebo v Rakousku.

O jaké typy transformátorů je tam zájem a čím primárně konkurujete? Protože německá konkurence je v této průmyslové oblasti velmi silná…

Jak jsem se zmínil– značná část dodávek jde do oblasti zelené energie, kde jsou připojeny elektronické měniče. Tyto transformátory musí splňovat specifické požadavky na parametry, jako je vysoká impedance, vysoký podíl obsahu harmonických napětí. Výroba pro distribuci musí zase splňovat striktní požadavky na připojení do stávající stanice, váhová omezení velice často spojená s navýšením výkonu strojů. Požadavky na ztráty a hluk jsou velice tvrdé.

Výrazný nárůst jste zaznamenali i na asijských trzích, můžete rozklíčovat, na jaké státy a s jakými typy dodávek se zaměřujete?

My jsme na asijských trzích působili zejména v Kazachstánu s dodávkami „chytrých reaktorů“. Bohužel tento trh je velice komplikovaný a nějaký prudký rozvoj se tady nedá očekávat. Daleko zajímavější je v současnosti Blízký východ, kde dlouhodobě dodáváme pro izraelskou distribuční společnost IEC. Tato spolupráce se rozvíjí od roku 2019 a musím říct, že úspěšně. Nejde o žádné speciály, je to v zásadě běžný transformátor podle specifikace zákazníka.

Jaké máte obchodní ambice pro letošní rok a jak velká část produkce bude směřovat na export?

Letošní rok máme zakázkově naplněný. Bráno na kusy - 45 % produkce jde na česko-slovenský trh, export představuje 55 %. Celkově letošní zakázková náplň přesáhne 2 mld. Kč, počítáno na počet vyrobených transformátorů jde o meziroční nárůst o 60 %.


MASIVNÍ INVESTICE DO KAPACIT

Zaměřujete se i na speciální a náročné typy (kusovky) transformátorů nebo boom v energetice nahrává spíše zaměření na sériovou výrobu?

Každý výrobce samozřejmě uvítá opakovanou výrobu nebo chcete-li sériovou. V našem případě ale velká série znamená výroba do 20 ks stejného typu, navíc rozložená do období několika let. tento typ výroby samozřejmě vítáme, protože nám šetří kapacitu techniků, o výhodách nastavení výroby na jeden typ výrobku ale nemůže být řeč. Tam je vždy souběh max. 2–3 stejných strojů. To je dáno oborem podnikání. ETD ale samozřejmě vyrábí i stroje speciální. Vedle klasické energetiky máme dodávky i pro železnice v Česku, Německu nebo Švýcarsku. Tyto stroje dnes opět z různých důvodů buď napájí frekvenční měniče nebo jsou naopak z frekvenčních měničů napájeny. S tím souvisí i příslušné technické řešení. Dodáváme i transformátory pro napájení elektrických pecí, vstoupili jsme i do sektoru kompenzačních reaktorů, kde za sebou máme první dodávky pro hladinu 110 kV. Stále si udržujeme schopnost konstruování strojů podle specifických parametrů konkrétního projektu.

Jak se to projevuje ve výrobě, plánujete zásadnější investice?

Nárůst výroby o 60 % z roku na rok je velice náročný z pohledu organizace, myšlení lidí a vyžaduje i značné investice jak do lidských zdrojů, tak do technologie. Naším současným cílem v souvislosti s naplněností výroby je navýšení výrobních kapacit hlavně v segmentu největších výkonů. Tomu musíme uzpůsobit i technologii. Tento rok jsme začali s modernizací závodu. Investujeme do zkušebny, další investice jdou do výroby s cílem zvýšit výrobní kapacitu a produktivitu práce.

Jaké máte ambice v oblasti modernizace rozvoden a můžete vypíchnout zajímavé reference z posledních let?

ETD se modernizací rozvoden účastní pouze jako dodavatel, byť toho největšího komponentu. Požadavky jsou všude dost podobné, tedy zachování rozměrů, váhy, připojení a navýšení výkonu, pokud možno snížení objemu oleje. Je pravda, že jak rozměry, tak váhy se od původních instalací výrazně snížily, takže většinou se požadavky dají splnit. Pokud je nějaká podstatnější změna, disponujeme týmem velice zdatných techniků, kteří hledají řešení společně se zákazníkem a zatím jej vždy našli. Asi nejzajímavější reference z oblasti navyšování výkonu jsou kryté rozvodny společnosti SNB v Berlíně, technicky zajímavé byly dodávky transformátorů pro vodní elektrárnu Reisseck II v Alpách nebo na drážních rozvodnách ve Švýcarsku. Co se týká referencí na domácím trhu, a podvědomě za domácí trh považuji český a slovenský, podařilo se nám stát se významným dodavatelem přenosových soustav ČEPS a SEPS, kdy v loňském roce začaly dodávky autotransformátorů 350 MVA hladiny 400/121 kV pro SEPS, které budou pokračovat ještě v letošním a příštím roce a pak plynule navazují dodávky pro společnost ČEPS. Přenosovou soustavu jsme vždycky považovali za významnou metu našeho snažení a jsem rád, že se nám podařilo ji dosáhnout.


JÁDRO JE PRO NÁS PRESTIŽNÍ

Není tajemstvím, že jste se snažili posílit i vlastní inženýring, jak to aktuálně vypadá?

S výrazným nárůstem výroby a zejména počtem zákazníků vzrostla i potřeba navýšit kapacity techniků. Technici v našem oboru dnes pouze nesedí u počítače a nekreslí standardní řešení, ale zvláště v počátcích projektů se aktivně účastní jednání se zákazníky a hledají společně optimální řešení vždy pro konkrétní projekt. K tomu je potřeba relativně hodně lidí znalých oboru, a navíc schopných komunikovat. Za poslední dva roky jsme významně navýšili počet techniků. Částečně jde o mladé lidi – absolventy, částečně k nám přišli zkušení konstruktéři, kteří dokážou obohatit naše dosavadní znalosti.

Držíte si kapacity i pro jadernou energetiku?

Samozřejmě. Naše transformátory jsou na všech našich jaderných elektrárnách, snad kromě blokových transformátorů na Temelíně. Transformátory tam jezdíme pravidelně udržovat a prováděli jsme i opravy a rekonstrukce (včetně těch temelínských). Stejně jako se podílíme na obměně odbočkových transformátorů, bychom se rádi podíleli i na obměně transformátorů blokových. Doufejme, že budeme pokračovat v dosud nastaveném režimu. To, že je výrobce bez jazykové bariéry, a je schopen reagovat po telefonu a v případě potřeby být na místě v řádu hodin, je z pohledu provozu poměrně důležitý parametr. I dodávky do sektoru jaderných elektráren jsou pro nás prestižní záležitostí.

Energetika se transformuje do typů zdrojů, které si často žádají flexibilitu, projevuje se to i u vás?

Z pohledu provozu transformátoru se jedná v podstatě o standardní stroj. Vidíme ale tlaky na oceňování ztrát, přihlížení ceně elektřiny spotřebované chladícím systémem.

Jak se vám do byznysu propisují české a evropské regulace? A chystá se něco podobného jako zákaz využívání plynu SF6?

Zatím se nás nejvíce dotýkají požadavky na hospodárný provoz – evropský předpis na minimální účinnost stroje. To souvisí i s tím, co jsem říkal v minulé otázce – snižování ztrát a spotřeby chlazení.

Začínají se objevovat požadavky na ekologicky odbouratelné oleje, estery apod. Zatím jsou to výjimky a cena klasického provedení převažuje. Uvidíme, co přinesou dny příští.

Co se týká SF6 – na transformátorech se používalo, ale zcela výjimečně. V současnosti existují jiná řešení, která se prosazují cestou jednodušší údržby, takže řekl bych, že nás se zákaz SF6 dotkne opravdu pouze okrajově.

Petr Svoboda