Karel Havlíček: Představíme koncepci transformace teplárenství

publikováno:
autor:

Vlivem opatření proti koronaviru se letošní Dny teplárenství a energetiky přesunuly na září. Účast přislíbil místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Dvoudenní mezinárodní konference se koná 8.-9. září v Kongresovém, výstavním a společenském centru Aldis v Hradci Králové.

V rozhovoru pro server INFO.cz označil ministr Havlíček emisní povolenky za brutální nástroj Evropské komise a uvedl, že si plně uvědomuje obtížnou situaci energetiků – především českého teplárenství. „Čeká nás jedna velká transformace a já to beru jako jeden z nejdůležitějších úkolů na ministerstvu průmyslu v oblasti energetiky v následujících měsících, a to je transformace českého teplárenství z uhlí na plyn, odpady nebo třeba biomasu,“ řekl ministr Karel Havlíček a přislíbil v době prázdnin zveřejnit koncept a strategii pomoci právě českému teplárenství.

Podpora v rámci kombinované výroby elektřiny a tepla nebude podle ministra Havlíčka stačit: „Musíme se vážně začít bavit o tom, jaké parametry stát musí nastavit pro to, aby byl schopen zásobovat teplem tři a půl milionu obyvatel v rámci dostupných cen.“

Na tom, že stávající podpora kombinované výroby elektřiny a tepla stačit nebude, se ministr shodne i s představiteli teplárenství. Kudy podle nich vede cesta?

„Pokud bychom hledali model transformace teplárenství, stačí se podívat do sousedního Německa, které z uhlí stále vyrábí téměř třetinu tepla a transformaci sektoru intenzivně připravuje,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Tomáš Drápela.

Teplárny za našimi západními hranicemi mají při odchodu od uhlí podporu ve výši 180 eur na jeden instalovaný kilowatt. „To ale němečtí provozovatelé tepláren považují za nedostačující a požadují 450 eur za instalovaný kilowatt,“ upozorňuje Drápela a dodává: „Německo také již od příštího roku zdaní výrobu tepla v lokálních topeništích 25 eury za tunu oxidu uhličitého, která má do roku 2025 vzrůst na 55 eur. Tím se zásadně vyrovná tržní prostředí pro výrobu tepla mezi malými a velkými zdroji.“

Podle Drápely jsou další možnou cestou standardní dotace z Modernizačního fondu, kam jde část výnosu z prodeje emisních povolenek. Zatím však není jasné, v jaké podobě bude tento fond v ČR fungovat. V konečné podobě by podle něj mělo jít o mix několika opatření podobně jako v sousedním Německu.

Jak bude vypadat strategie pomoci českému teplárenství, ukážou podle slov ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka nadcházející týdny. Pokud vše dobře dopadne, celou koncepci transformace teplárenství představí osobně na Dnech teplárenství a energetiky 2020.

Pořadatelem odborné konference s výstavou Dny teplárenství a energetiky, která se koná již po 26. v Hradci králové, je Teplárenské sdružení ČR, konferenci organizuje společnost Exponex.