Instalovaný výkon vodních elektráren skupiny ENERGO-PRO už brzy přesáhne 1200 MW

publikováno:
autor:
Nová přehrada s vodní elektrárnou Alpaslan 2 je umístěna na řece Murat. Nová přehrada s vodní elektrárnou Alpaslan 2 je umístěna na řece Murat.

Vodní elektrárny jsou v současné době celosvětově nejvýznamnějším nízkoemisním a obnovitelným zdrojem. Dodávají téměř 17 % světové elektřiny a okolo 70 % obnovitelné elektřiny. Bezesporu největší českou společností investující už více než 25 let do vodní energetiky je skupina ENERGO-PRO. V současné době provozuje 36 vodních elektráren ve 4 zemích světa. A jejich počet se do konce letošního roku rozroste o dvě nové vodní elektrárny s přehradami v Turecku. „Vodní díla Karakurt i Alpaslan 2 jsou v současnosti největšími českými investicemi v oblasti vodní energetiky,“ říká v rozhovoru pro All For Power výkonný ředitel skupiny ENERGO-PRO Pavel Váňa. Zároveň jsou důkazem, že české firmy jsou stále schopné realizovat ve světě velké energetické projekty.

Obě turecké elektrárny chcete připojit do sítě do konce letošního roku. Můžete už teď, na začátku října, potvrdit, že to stihnete?
Pro naši skupinu je to v letošním roce naprostá priorita. A zatím vše běží podle plánu, Obě nové vodní přehrady – Alpaslan 2 i Karakurt – jsme začali napouštět letos, Karakurt na začátku roku, Alpaslan v květnu. U Alpaslanu jsme před nedávnem dokončili 103 metrů vysokou sypanou hráz. A obě elektrárny plánujeme dát do komerčního provoz teď v říjnu – u obou půjde o první jednotku.

U obou přehrad jste postavili sypanou hráz s asfaltovým jádrem. Proč zrovna tato technologie?
Ukázala se jako nejvhodnější pro místní seizmologické podmínky a také to byla nejrychlejší varianta z pohledu realizace. 103 metrů vysoká sypaná hráz na Alpaslan 2 je svým způsobem unikát – jen pro srovnání – v Česku máme nyní nejvyšší funkční sypanou hráz v Evropě. A to na přehradě Dalešice. Ta je vysoká přesně 100 metrů.

Zapojení elektráren do sítě v tomto roce je podmínkou k získání zvýhodněné garantované výkupní ceny elektřiny. Jaké očekáváte roční tržby z těchto dvou elektráren?
Pro získání garantovaného tarifu je skutečně podmínkou připojit obě elektrárny do konce tohoto roku. V prvních pěti letech bychom díky tomu mohli prodávat za 86 dolarů na megawatthodinu u elektrárny Alpaslan 2 a 96 dolarů za megawatthodinu u elektrárny Karakurt. Ten tarif je rozdílný z toho důvodu, že turecká vláda dala jasné podmínky v případě, že vyrobíte turbíny nebo generátor v Turecku. A u Karakurtu jsme splnili obojí. Když tedy započítáme předpokládanou výrobu elektřiny, mohli bychom jen z nich v prvních pěti letech utržit zhruba 520 milionů dolarů. Alpaslan 2 by měl totiž ročně vyrobit 850 GWh a Karakurt 340 GWh. Samozřejmě, že výhodou je také to, že 10 let budeme mít pevně daný dolarový tarif, to investorům do obnovitelných zdrojů zajišťuje větší jistotu.

V Turecku nejde o první investici ENERGO-PRO. Už tam provozujete 5 vodních elektráren. Ty mají dohromady celkový výkon 95 MW. Značně tam teď posílíte svou pozici – nové zdroje budou mít instalovaný výkon téměř 380 MW. Proč tak velká investice právě v Turecku?
Sledujeme průběžně možnosti ve všech zemích, které jsou vhodné pro vodní energetiku. A Turecko je z tohoto pohledu velmi zajímavé. Třeba v Evropě byste takto velké přehrady s vodními elektrárnami nebyli schopni realizovat – hlavně kvůli hustému osídlení. Druhou silnou stránkou, která mluví pro Turecko, je jasná podpora obnovitelných zdrojů – to je třeba právě ten garantovaný dolarový tarif na 10 let.

V Turecku teď tedy hodně posilujete. Obecně se ví, že za byznysovým úspěchem skupiny ENERGO-PRO stojí mimo jiné teritoriální diverzifikace. Tedy provozování vodních elektráren ve třech zemích – Gruzii, Bulharsku a Turecku. Pořád tedy bude platit, že vaše podnikání stojí na třech silných pilířích?
To určitě bude platit i nadále. V Gruzii provozujeme 15 vodních elektráren, v Bulharsku 14, v Turecku jich teď budeme mít 7. Z pohledu instalovaného výkonu se dvěma novými elektrárnami dosáhneme na 1 242 MW a v Turecku to bude tím pádem o něco více než třetina. V tom výčtu ale ještě nesmíme zapomenout na 2 vodní elektrárny v Česku, kde provozujeme Litoměřice a Brandýs nad Labem. Stabilitě našeho byznysu ale pomáhá i to, že se kromě výroby zelené energie zabýváme také distribucí.

V Gruzii a Bulharsku provozujete distribuční sítě. V Gruzii jste dokonce největším distributorem, v Bulharsku pak obsluhujete zhruba třetinu území. Jak velkou část byznysu pro vás představuje právě podnikání v oblasti distribuce?
V průměru je to zhruba půl na půl. Třeba v loňském roce distribuce tvořila asi 57 % EBITDA. Málokdo třeba ví, že v Gruzii dodáváme elektřinu zhruba 88 procentům obyvatel. A celkově dodáváme v Gruzii a Bulharsku energii téměř 2,5 milionům zákazníků. To je samozřejmě náročné i na počet zaměstnanců – těch teď máme po světě necelých 10 tisíc.

Jak na vás dopadá v letošním roce koronavirová krize? Přece jen byl po nějakou dobu ve všech zemích vypnutý průmysl.
Energetika obecně patří k méně zasaženým odvětvím. Ale samozřejmě se to do výsledků promítá. Průmysl je klíčovým odběratelem energie a pokles jsme tam samozřejmě zaznamenali, vyšší spotřeba domácností ho nemohla nahradit. To se v určité míře projevilo i v pololetních hospodářských výsledcích skupiny. Navzdory pandemii jsou ale provozní výsledky velmi dobré. Provozní ziskovost EBITDA byla 60 milionů EUR, což je meziročně pokles o 6,8 procenta. Nehrál v tom roli ale pouze covid-19. Obecně nebyly v Bulharsku, Gruzii ani Turecku ideální hydrologické podmínky.