APR1000 - vše, co byste měli vědět o jihokorejském návrhu pro Dukovany

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Jihokorejská společnost KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) rozšiřuje spolupráci s českým jaderným průmyslem a navazuje tím na tradici dlouholetého partnerství mezi Jižní Koreou a Českou republikou. KHNP se uchází o dostavbu Dukovan již od roku 2016, kdy poprvé představila svůj návrh reaktoru. Aby KHNP vyhověla všem podmínkám českého projektu, plánuje dodat vlastní moderní reaktor APR1000 o výkonu 1000 megawattů.

Spolehlivá, bezpečná a dostupná technologie

Projekt na dostavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany je jednou z hlavních priorit KHNP. Vzhledem k českým požadavkům se společnost rozhodla upravit a optimalizovat svůj vlajkový reaktor APR1400 generace III+.

Moderní APR1000 vychází z původního modelu APR1400. Toho Korea provozuje dva a čtyři staví a Spojené arabské emiráty mají v provozu jeden a tři ve výstavbě. APR1000 také využívá stejný chladicí systém reaktoru jako typ OPR1000, kterého je v Koreji hned dvanáct.

Technologie APR1400 má certifikace od amerického regulátora NRC z roku 2017 a evropské EUR z roku 2019, což KHNP umožňuje stavit tento typ reaktoru v USA i v Evropě. Přestože jde o zcela ověřenou technologii, požádala KHNP o certifikaci EUR i pro nový APR1000. Žádost je již v procesu a certifikace by měla být vydána ve druhé polovině roku 2022, což časově odpovídá harmonogramu dukovanského projektu.

Úspěšné zahájení provozu referenčních reaktorů

APR1400 nadále dosahuje mimořádných výsledků v Koreji a ve Spojených arabských emirátech. Třetí blok korejské Shin-Kori má za sebou první provozní cyklus ukončený bez  problémů. I výstavba zbývajících reaktorů elektrárny pokračovala podle plánu a zatímco jeden už vyrábí elektřinu, další dva čekají jen na provozní licenci. Spojené arabské emiráty si APR1400 vybraly v otevřeném tendru především kvůli jeho mimořádným vlastnostem jako jsou bezpečnostní prvky, výkon, technologie a dodání potřebného vybavení a lákavé ceně. Tyto čtyři reaktory APR1400 v Baráka jsou prvním zahraničním exportem Koreje a první blok elektrárny nedávno zahájil komerční provoz a začal vyrábět elektřinu pro celou zemi. Bezpečnost a spolehlivost technologie APR1400 tak potvrzují nejen lokální zkušenosti KHNP v Koreji, ale i ty v zahraničí.

Technologická nezávislost

Historii korejských zkušeností s výstavbou a technologickým vývojem jaderných elektáren lze rozdělit do čtyř fází. První jaderná elektrárna v Koreji Kori 1 vznikla v sedmdesátých letech jako projekt na klíč. Následovala osmdesátá léta, kdy se hojně využívaly smlouvy typu EPC (engineering, procurement, construction) a do výstavby jaderných elektráren se začaly zapojovat lokální firmy se zkušenostmi od zahraničních dodavatelů. Devadesátá léta dala následně vzniknout prvnímu korejskému reaktoru OPR1000 a od nového tisíciletí KHNP vyvíjí a staví APR1400. Aby společnost zaručila prvotřídní bezpečnost, vylepšuje svou technologii dodnes.

KHNP mimo jiné sestavila energetický plán výzkumu a vývoje v jaderném průmyslu a dosáhla technologické nezávislosti u několika nezanedbatelných součástí, které dříve dodávaly USA. Jde například o cirkulační čerpadlo či měřicí systém reaktoru. KHNP je díky tomu schopna dodat moderní reaktor vyrobený ze svých vlastních technologií a není tak technologicky ani politicky vázána někomu jinému pokud jde o zahraniční export.

„Naší silnou stránkou je bezesporu vyspělá technologie, která vychází ze zručnosti a mnohaletých zkušeností pracovníků KHNP. A pokud jde o Dukovany, nepředstavuje export jaderné technologie do Česka žádné omezení pro Jižní Koreu,” říká Sang Don Kim, výkonný viceprezident divize pro mezinárodní obchod v KHNP.

Zapojení místních KHNP vřele vítá

Nacházení synergií s lokálními firmami a společenská odpovědnost jsou součástí DNA společnosti. KHNP navázala partnerství se zhruba 160 českými společnostmi a chystá je zapojit do svého dodavatelského řetězce s možností rozšíření spolupráce i na dalších zahraničních projektech. V červnu KHNP uzavřela memoranda o porozumění s aliancí CPIA (Czech Power Industry Alliance). Komplexní stavby jako jaderné elektrárny jsou totiž závazkem, který po dokončení nekončí. Lidé v KHNP jsou si vědomi dlouhodobého charakteru takového partnerství a je pro ně přirozené podporovat místní komunity jako ty v okolí Dukovan. KHNP se jim věnuje od začátku svého působení v České republice a je odhodlána ve spolupráci pokračovat i v nadcházejících letech.

× W2E 2024 Fullbaner