Na pražských střechách se rozvíjí komunitní energetika

Současná energetická krize zcela mění zavedené pohledy na fungování trhu s energiemi, energetické investice a provozní modely. V Praze se politické proklamace avizující rozsáhlé investice do obnovitelných zdrojů a decentralizované, komunitní energetiky objevily už zkraje letošního roku. Technologie hlavního města Prahy, jako městem 100% vlastněná akciová společnost, navíc s blízkým vztahem k elektrotechnickým instalacím, má být jedním z hlavních hráčů v plánované masivní výstavbě lokálních energetických zdrojů.

„V letošním roce se přiblížíme 1 MWp instalovaného výkonu,“ uvádí k plánům výstavby solárních zdrojů generální ředitel THMP Tomáš Jílek a dodává: „v příštích letech by výstavba měla probíhat tempem až dvou dokončených střešních FVE instalací týdně.“ Střech má k dispozici hlavní město dostatek. V hledáčku THMP jsou především magistrátní budovy, městské bytové domy a jiné objekty, přednostně s různými typy plochých nebo pultových střech.

Propojení výroby a spotřeby se chystá i v oblasti vlastního využití vyrobené energie. Od října je THMP registrovaným obchodníkem s el. energií. V souvislosti s chystanými legislativními změnami v oblasti možného párování komunitní výroby a spotřeby by společnost ráda vyrobila a zužitkovala významnou část el. energie, kterou nyní nakupuje, pro potřeby veřejného osvětlení. Jeho roční spotřeba se v minulých letech pohybovala na úrovni 50 GWh, což při současných cenách představuje částku až 400 mil. Kč.

Potenciál využít možnost kompenzovat tyto prostředky v rámci prodeje vyrobené energie ze solárních elektráren např. školám nebo provozním budovám magistrátu naznačuje, že záměry přiblížit se energetické neutralitě nezůstávají v hlavním městě jen na papíře nebo v myslích politiků.

Tomáš Jílek
generální ředitel THMP
Foto: Technologie hlavního města Prahy