Proč roste cena emisní povolenky

Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Emisní povolenka těží ze souhry prakticky všech myslitelných faktorů, z nich většinu lze brát jako fundamentální a ne spekulativní, pokud tedy samotnou povolenku akceptujeme jako něco fundamentálního, jako svého druhu komoditu. Především je to přetrvávající politická podpora, kdy Evropská Komise potvrdila více ambiciózní cíle ve snižování emisí a pro trh nehrálo velkou roli, že to byl v danou chvíli méně ambiciózní cíl, trh získal jistotu v očekávání, že se množství povolenek meziročně bude snižovat rychlejším tempem. Dalším růstovým faktorem, je že Evropská Komise připravuje rozšiřování systému EU ETS sektorově i regionálně, kde v obou oblastech mají být představeny nové koncepce ještě před prázdninami. Důležité také je, že představitelé Komise zatím odmítají intervenovat proti vysokému růstu ceny povolenky.

Za druhé jsou tu pak obecnější faktory, které svědčí růstu ceny prakticky čehokoliv, s čím lze obchodovat, a to je zejm. pokračující kvantitativní uvolňování u většiny hlavních fiat měn ve světě. To vede investory k hledání nových příležitostí a pokud institucionální investoři ve velkém investují do bitcoinu, bylo by překvapivé, kdyby neinvestovali i do emisní povolenky. Pokud se vám zdá povolenka jako něco efemérního, podívejte se na dogecoin nebo jiné kryptoměny a vlastnictví evropské emisní povolenky rázem budete vidět jako velice konzervativní záležitost.

Do třetice tu jsou i specifičtější faktory, jako byla chladnější zima, jako byl právě skončený clearing minulého roku, resp. celého období 2013-2020 a jako je i připravovaný systém britské povolenky. Zatímco v prvních dvou zmíněných oblastech si cena povolenky asi udrží podporu, v té třetí oblasti specifických faktorů je nejistota a prostor pro značnou cenovou korekci, jakmile trh bude mít jasnou informaci, jak clearing dopadl a taky uvidíme, co přinese spuštění systému ve Velké Británii.

To byly faktory více či méně „fundamentální“. Otázkou je, nakolik je růst ceny povolenky způsoben i aktivitou spekulativní, kdy se hovoří o nástupu hedgeových fondů a jiných čistě finančních investorů do ryze spekulativních pozic, tj. povolenku nakupují subjekty, které povolenku nikdy potřebovat nebudou. Ostatně tito hráči nakupují pouze futures bez fyzické povolenky. Samozřejmě pokud by velcí finanční hráči chtěli vyhnat cenu povolenky nahoru, souběh všech uvedených faktorů by jim k tomu dobře nahrával. Uvidíme, zda povolenku čeká výraznější korekce v nejbližších týdnech. Ať už přijde nebo ne, doba levné povolenky je evidentně pryč a je třeba počítat s tím, že emisní povolenka se bude pohybovat na úrovních, které mají dopad do evropské energetiky, resp. ekonomiky. Je proto ze strany energetiky i průmyslu na místě požadovat po politických lídrech, aby stejně vysokou cenu za CO2 platili vždy všichni hráči na relevantním trhu, včetně dovozců do Evropy.

Jan Palaščák,
skupina Amper