Malé reaktory na souši i na moři – to jsou nové dohody Rosatomu

publikováno:
autor:
Jedna z větrných elektráren Rosatomu Jedna z větrných elektráren Rosatomu

Mezinárodní fórum VEF 2021 (Východní ekonomické fórum) pořádané v ruském Vladivostoku ve dnech 2. až 4. září 2021 přineslo několik dohod o rozvoji projektů Rosatomu. Mezi ty nejhlavnější patří: koncese pro malou jadernou elektrárnu, čtyři plovoucí jaderné elektrárny pro těžbu nerostů, vodíkové vlaky a větrné elektrárny pro Sachalin a rozvoj dopravy po Severní mořské cestě.

Koncese pro malou jadernou elektrárnu

Podle jedné z dohod podepsaných během fóra bude pro výstavbu jaderné elektrárny malého výkonu v Republice Sacha (Jakutsko) použita „Dálněvýchodní koncese“, čímž budou do projektu zapojeni soukromí investoři. Volba koncesního modelu je optimální pro co nejrychlejší realizaci projektu, který dá Jakutsku nový spolehlivý a bezpečný zdroj elektřiny, podpoří rozvoj regionu a přitáhne do něj nové investory.

Malá elektrárna s reaktorem RITM-200N o výkonu 55 MWe přinese vyšší stabilitu dodávek elektřiny v regionu i jejích cen. Dohoda byla uzavřena mezi ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom a Ministerstvem pro rozvoj Dálného východu RF a Jakutskem.

Plovoucí elektrárny

Nových zdrojů elektřiny se týká i další dohoda: největší ložisko mědi a zlata na území bývalého Sovětského svazu dostane celkem 4 plovoucí jaderné elektrárny, které umožní rozvoj těžby. První dvě mají být Baimskému těžebnímu kombinátu dodány v roce 2027, třetí v 2028 a čtvrtá v 2031. Celkové náklady na zajištění dodávek energie pro tento projekt dosahují 150 miliard rublů (zhruba 44 miliard korun).

Půjde o modernizované plovoucí jaderné elektrárny o výkonu 106 MWe, které budou zakotveny u mysu Nagljojnyn na Čukotce. Dohoda byla podepsána mezi společnostmi Atomflot, která tvoří součást Rosatomu provozující jaderné ledoborce, a GDK Baimskaja, součást skupiny Kaz Minerals.

„Dohoda je důležitá nejen pro naši společnost, ale i pro globální trh s mobilními jadernými elektrárnami malého výkonu. Zakázka na takto velký objem elektřiny byla uzavřena za tržních podmínek a jako součást projektu na těžbu nerostných surovin v obtížně dostupné oblasti. Atomflot se svými zkušenostmi s provozem jaderných ledoborců a malých reaktorů je v této oblasti logickým partnerem,“ uvádí Mustafa Kaška, generální ředitel Atomflotu.

I další dohoda směřuje k plavidlům s jaderným reaktorem. Rosatom se totiž s Ministerstvem pro rozvoj Dálného východu RF dohodl na spolupráci při rozvoji Severní mořské cesty. Společně chtějí zajistit udržitelný růst exportní, pobřežní i tranzitní nákladní dopravy. Severní mořská cesta spojuje podél arktických ruských břehů Murmansk s Vladivostokem a nákladním lodím při plavbě pomáhají ruské jaderné ledoborce.

Vodíkové vlaky a větrné elektrárny pro Sachalin

Projekt na zavedení vodíkových vlaků na ostrově Sachalin má ekonomický smysl a je technicky realizovatelný. To je závěr hodnocení koncepce a finančního modelu ruského železničního dopravce RŽD, Sachalinské vlády, Rosatomu a výrobce vlaků Transmašholding, který byl stvrzen podpisem protokolu během VEF 2021.

Znamená to, že se nyní rozběhne projektování a výroba sedmi pilotních vodíkových vlaků. Rosatom tak může na ostrově začít připravovat nízkoemisní výrobu vodíku a výstavbu čerpacích stanic, což jsou oblasti spadající do jeho smluvních závazků v rámci tohoto projektu.

Na Sachalinu by dále Rosatom mohl postavit větrné elektrárny. Nyní je ve velkém staví na jihu Ruské federace a podle smluv zde jeho dceřiná firma NovaWind do roku 2024 postaví větrné turbíny o celkovém výkonu 1,2 GWe. Se Sachalinskou vládou podepsala NovaWind dohodu o zhodnocení možnosti výstavby až 200 MWe ve větrných turbínách, které by měly být uvedeny do provozu také do roku 2024.