Do ekologizace Počerad investujeme miliardy, využít chceme i domácí průmysl. Rozhovor se Stanislavem Klanduchem, generálním ředitelem Elektrárny Počerady

Elektrárna Počerady Elektrárna Počerady

Na začátku roku přešla uhelná Elektrárna Počerady z rukou ČEZ do vlastnictví skupiny Sev.en Energy. Zeptali jsme se proto generálního ředitele Elektrárny Počerady Stanislava Klanducha, jaké plány s Počerady skupina miliardáře Pavla Tykače má a jaké další příležitosti na trhu vidí.

V jakém stavu jste přebrali elektrárnu Počerady a jaké s ní máte plány?
Elektrárnu Počerady jsme převzali o tři roky dříve, než bylo původně plánováno. Důvodem dohody je ze strany Sev.en Energy možnost urychlit kompletní opravy pro ekologizaci tohoto významného energetického zdroje, který po desítky let spolehlivě slouží českým domácnostem a podnikům. Elektrárnu Počerady chceme co nejdříve připravit na plnění přísných emisních limitů Evropské unie platných od roku 2021. Okamžitá zásadní oprava elektrárny Počerady umožní České republice získat čas pro bezpečný přechod na alternativní energetická řešení. Zároveň bude důležitou pojistkou pro ta denní i roční období, kdy elektřinu nestabilně dodávají hlavně solární a větrné elektrárny.

Kolik do Počerad plánujete investovat?
Předpokládáme, že investice do nových Počerad se budou pohybovat v řádu miliard korun. Troufnu si říci, že společně s modernizací elektrárny Chvaletice je to pro nejbližší roky největší investice do ekologizace v České republice.

Kdy se rozjede oprava bloku 6 a jaké akce budou následovat? Máte již předběžný harmonogram?
Oprava bloku 6 bude provedena jako první a v současné době ji připravujeme. Pro nejbližší období jsme si pro modernizaci vytyčili několik priorit. Jedná se především o opravu turbíny a zařízení strojovny, realizaci opatření pro snížení prachu a oprava kotelny a odsíření. Plánujeme investice do snížení emisí, připravujeme úsporné nakládání s vodou a důsledný monitoring všech hodnot.

Plánujete modernizaci pojmout formou generálního dodavatele nebo zvažujete jiný přístup?
Pro plánovanou modernizaci elektrárny využijeme zkušenosti z oprav elektrárny Chvaletice a teplárny Kladno. Vhodné dodavatele pro opravy jednotlivých technologických celků hledáme na domácím trhu. Zvažují se například možnosti využití unikátní technologie Microvel k zachytávání tuhých, ale i dalších znečišťujících látek. Kromě investic do snížení emisí připravujeme řešení pro úsporné nakládání s vodou i důsledný monitoring hodnot. Při modernizaci chceme také spolupracovat na aplikovaném výzkumu s univerzitami a využít práci místních českých firem.

Při jakém nastavení energetického trhu dává provozování uhelných zdrojů smysl?
V zimním období uhelné elektrárny pokrývají více než polovinu spotřeby energie v Česku. Elektrárna Počerady, která dodává do české sítě až 7 % elektřiny, tak např. v listopadu využila až 78 % své výkonné kapacity. Od začátku roku jedou české uhelné bloky na maximum a v momentech, který nastal např. v prvním lednovém týdnu, kdy poklesla frekvence v síti, dokážou tyto roztočené tradiční elektrárny síť podržet. Realitou zůstává, že Česko se prostě v některých obdobích roku bez tradičních elektráren včetně Počerad stále ještě neobejde. Je ale samozřejmě důležité tyto zdroje opravit tak, aby splňovaly přísné limity. Při zvyšující se ceně povolenek ale přestává být výroba energie z uhlí možná. Už dnes tvoří tři čtvrtiny ceny při výrobě energie z uhlí cena povolenek.

Sází skupina Sev.en na to, že ještě přijde renesance klasických elektráren?
Klasické uhelné elektrárny končí. Bezemisní technologie se nakonec prosadí a závisí na politickém rozhodnutí, jaké budou u nás v České republice. Skupina Sev.en Energy zvažuje např. výstavbu solárních a větrných parků o kapacitě vyšších desítek megawattů. Je však nutné zachovat výrobu energie z uhlí do doby, než za ni bude v České republice adekvátní náhrada a zajistit tak lidem stabilní a finančně dostupnou dodávku elektrické energie.

Plánujete investice i do plynových zdrojů a spaloven?
Plynová cesta je pro Českou republiku dost drahá a přinesla by nám absolutní závislost na dovozu plynu z Ruska či dalších států, protože sami dostatkem této suroviny nedisponujeme. Hrozí také riziko, že než stihneme dostavět dostatek nových plynových zdrojů, dojde k další úpravě evropské legislativy a budeme plynové zdroje zase nuceni zavírat, protože ani ony nejsou bezemisní. Nicméně pokud se Česká republika rozhodne jít plynovou cestou, pak by to pro nás určitá příležitost byla.