Postoje k jaderné energetice v Evropské unii se mění v její prospěch, zastánci jádra ale ještě budou muset svést tvrdý zápas. Europoslanec Alexandr Vondra v rozhovoru pro All for Power upozorňuje, že Evropa by byla bez jaderného programu k smíchu. Čína, Rusko a další země ho mají a nikdy se ho nevzdají. „Přijít o takové know-how, o možnosti, které jaderná energie nabízí, by byl další zločin – tentokrát i geopolitický. Zatím jsme tuhle otázku nenastolili, ale Evropu ještě čeká,“ dodává někdejší disident a bývalý ministr zahraničí i obrany.
Energetickou bezpečnost musíme zajistit nejen v době míru, ale také v době hybridních konfliktů i války v blízkosti našich hranic, kdy se bezpečnostní hrozby stupňují...
Projekt pátého bloku v dukovanské jaderné elektrárně by měl odstartovat mnohem rozsáhlejší a ambicióznější program výstavby nových reaktorů v Česku. Shodli se na tom účastníci letošního ročníku konference Nové jaderné zdroje 20. října v Praze.
Na evropském trhu s elektřinou nejsou zohledněny náklady na stabilitu systému, upozorňuje Tomáš Ehler, náměstek ministra průmyslu pro energetiku, v rozhovoru pro All for Power. Uzavírání jaderných a uhelných elektráren bez adekvátní náhrady se už našemu kontinentu vymstilo. Podpora jaderné energetiky ve světě podle Tomáše Ehlera i v důsledku ruské agrese roste, v Evropské unii je ale nutné o její místo na slunci pořád tvrdě bojovat.
Dovozní terminál na zkapalněný zemní plyn na severovýchodním pobřeží Německa by měl velkou výhodu. Z místa, kde ústí Nord Stream, už vedou vybudované plynovody přes celé východní Německo do Česka a od nás dále do Bavorska i na Slovensko, s potenciálním zásobováním Rakouska.
Mnozí lidé by dnes sáhli po solárních panelech i bez dotací, říká v rozhovoru pro All for Power Blahoslav Němeček, partner poradenské společnosti EY pro energetiku. Do budoucna očekává velký fotovoltaický boom.
„Stávající model efektivně využívá kapacity a schopnosti společnosti ČEZ, která má s výstavbou i provozem jaderných elektráren potřebné zkušenosti,“ řekl v rozhovoru pro All for Power náměstek ministra průmyslu pro jadernou energetiku Tomáš Ehler.
Bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Pavel Šolc vedl tým, který připravoval současné znění Státní energetické koncepce. Ta platí od roku 2015. Od té doby se mnohé změnilo...
Státní úřad pro jadernou bezpečnost musí umět vyhodnotit nabízený reaktor i bez referenčního bloku a bez licence v jeho zemi původu. „Bude to ale násobně dražší, náklady na licenční proces budou násobně vyšší a bude to trvat násobně déle,“ upozorňuje v rozhovoru pro All for Power šéfka tohoto úřadu Dana Drábová.
„Je třeba mít filozoficky rozmyšlené, jak vybrat dodavatele, který bude mít přirozený zájem jaderný reaktor dokončit,“ říká vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl v rozhovoru, který se týká projektu stavby nového bloku elektrárny v Dukovanech.
Stránky jsou chráněny službou Google reCAPTCHA
ochrana osobních údajů a smluvní podmínky.