1/2020

Dukovany současné a budoucí

Jaderné elektrárny se sice nedožívají průměrného věku člověka, ale i tak je 35 let provozu Dukovan pozoruhodným milníkem, u kterého stojí za to se zastavit. Za těch pětatřicet let se změnil politický režim, technologicky jsme neskutečně poskočili a společnost nasála vlivy v historii nevídané. I Dukovany do sebe organicky vstřebaly nejnovější technologie a úspěšně zvýšily životnost i výkonnost. A jak s hrdostí upozorňuje v úvodním rozhovoru ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský, JEDU změnila i celý region. Od polovojensky hlídaného objektu se elektrárna proměnila na informačně otevřenou firmu, která v dobrém slova smyslu ekonomicky i společensky utváří celé Třebíčsko.

Dukovany stály ve své době 25 miliard Kčs. Čistým přepočtem dle inflace by v dnešních cenách stály 163 miliard korun. Je samozřejmě nesmysl předpokládat, že dnešní výstavba nového bloku by stála podobnou částku. Půjde o úplně jiný projekt a stavět v kapitalismu a socialismu je diametrálně odlišné. Spíše chci naznačit, že ani v roce 1985 (resp. ještě dříve, když se o stavbě rozhodovalo), a ani teď nemůže stát přistupovat k nové jaderce čistě ekonomicky. Jde o strategickou stavbu, která se může, ale i nemusí vyplatit. Na příkladu pětatřicetiletých Dukovan se ale ukazuje, jak má tak velký projekt pozitivní dopady na region a dlouhodobé fungování řady špičkových průmyslových a technologických firem po celé republice.

Je jasné, že Dukovany přináší spoustu pracovních míst. Primárních i sekundárních v návazných službách. Aktuálně elektrárna i hodně solidně vydělává a nějakou dobu ještě bude. Přesto je třeba se dívat na možný nový blok nejen optikou přímých nákladů a potenciálních výnosů, ale i nepřímých důsledků, pokud se nový zdroj nepostaví.

Kvalitní čtení přeje

Petr Svoboda,
šéfredaktor časopisu All for Power

Předplatné

Časopis All for Power si můžete objednat na predplatne.konstrukce-media.cz, nebo kontaktujte paní Moniku Odstrčilovou, DiS.:

e-mail: odstrcilova@konstrukce-media.cz
T +420 597 317 578
M +420 733 530 695

Obsah