2/2019

Jistota nejistoty

„Pokud probíhá rozhodování o investici za situace, u které existuje riziko, že se následně radikálně změní, má to samozřejmě dopad do ochoty investovat. Zvláště v situaci, kdy změny nelze vůbec předvídat.“

Autorem výroku je Tomáš Chmelík, který má na mysli rozvoj elektromobility, za kterou v ČEZu odpovídá. Ale úplně stejně by mohla věta zaznít od kohokoliv z jaderné komunity, tepláren nebo distribučních společností. Jestli dnes něco energetika nabízí, je to totální nejistota. Nejasná regulace, nejasně naplňovaná strategie, trh prošpikovaný dotacemi a lobbistickými zájmy, boj o budoucí směřování celého sektoru na celoevropské úrovni a ve výsledku málokdo ví, co by měl udělat, aby jeho byznys dlouhodobě fungoval.

Málokteré odvětví přitom tak zoufale potřebuje dlouhodobě stabilní prostředí. Investice v energetice se plánují na léta dopředu a nikdo nedonutí finanční investory sypat do oboru peníze, pokud neuvidí jejich reálnou návratnost.

V aktuálním čísle All for Power vám nabízíme několik pohledů na energetiku, které sice spojuje velká nejistota z budoucnosti, ale zároveň i snaha poctivě se na ni připravit. Včetně všech technologických a regulatorních změn. Strategický pohled státu předkládá v rozhovoru Jaroslav Míl, politický specialista Pirátů na energetiku Petr Třešňák, Martin Durčák (ČEPS) a Martin Zmelík (ČEZ Distribuce) pak popisují, co se změní v přenosové a distribuční soustavě, Tomáš Drápela se snaží posílit hlas tepláren a Tomáš Chmelík horuje za narovnání trhu s elektromobily.

Věřím, že jejich pohled na energetiku bude inspirovat i Vás.

Kvalitní čtení přeje

Petr Svoboda,
šéfredaktor časopisu All for Power

 

Předplatné

Časopis All for Power si můžete objednat na predplatne.konstrukce-media.cz, nebo kontaktujte paní Moniku Odstrčilovou, DiS.:

e-mail: odstrcilova@konstrukce-media.cz
T +420 597 317 578
M +420 733 530 695

Obsah

Komentář Jana Žižky