4/2019

Kam kráčí energetika

Energetika prochází revolucí, jakou nezažila celé minulé století. Na jedné straně je ve vleku klimatické politiky a ambiciózních plánů na strukturální proměnu celého sektoru, na straně druhé sedmadvaceti realit jednotlivých členských států EU. Každá se svou vlastní energetickou politikou, jinou zdrojovou základnou, odlišnou tradicí a vlastními politickými plány včetně regulací.

A v tomhle rámci se pohybují byznysoví hráči od státních a polostátních obrů po agresivní finančníky a hledají, jak nejlépe vybalancovat vlastní zdrojové portfolio. Kam nasměrovat své síly? Sázet jen na obnovitelné zdroje a čistou energii? Věřit, že klasická energetika ještě neřekla své poslední slovo a stále zůstane stabilním prvkem ve stále nestabilnějších sítích? Vsadit na jádro? A na malé modulární zdroje, které ještě komerčně nefungují, nebo na „velké jádro“, které začne sloužit nejdříve za 20 let? A co distribuční soustavy? S kolika dobíjecími stanicemi pro elektromobily mají dlouhodobě počítat? Kolik lidí se rozhodne, že si bude elektřinu vyrábět samo? Nebo mám sázet na ruský plyn? Jenže co když ho Evropská komise zařízne stejně jako uhlí? Nebo je budoucností vodík?

Kdo tenhle gordický uzel rozetne, stane se pekelně bohatým. Ale rovněž je jasné, že hřbitovy energetik a navázaného průmyslu se budou plnit rychleji, než dříve. Na druhou stranu povstávají noví hráči, z dnešního pohledu dynamičtí a navonění. Zatím pohánění spíše anaboliky dotací, ale některé z technologií se jistě uchytí i na standardním trhu.

Každopádně se rodí nová energetika. Za velkých a vleklých bolestí, ale některé obrysy už jsou jasné – bude decentrálnější, zelenější a nestabilnější. A nás zajímalo, jak se v novém prostoru pohybují někteří z klíčových hráčů českého trhu. ČEZ a jeho mladá dcera ESCO. Energetický a průmyslový holding, který své portfolio rozprostřel napříč Evropou i zdroji. Plynaři, jež se snaží ozelenit, co to jde. A rovněž zástupci nových technologií. Zajímaly nás rovněž dopady na přenosovou soustavu a distribuci, kterou čeká nápor smart řešení všeho druhu. At aké problémy, které nové technologie přináší. V prvé řadě kybernetickou bezpečnost a rovněž energetickou chudobu, o níž se paradoxně opět začíná mluvit.

Zajímavé čtení přeje,

Petr Svoboda,
šéfredaktor časopisu All for Power

Předplatné

Časopis All for Power si můžete objednat na predplatne.konstrukce-media.cz, nebo kontaktujte paní Moniku Odstrčilovou, DiS.:

e-mail: odstrcilova@konstrukce-media.cz
T +420 597 317 578
M +420 733 530 695

Obsah