4/2021

EVROPSKÝ JADERNÝ BLOK

Nedávné světové setkání jaderné smetánky v Paříži (World Nuclear Exhibition, 30.11.-2.12.2021) ukázalo, že před několika lety ještě nemyslitelná renesance jaderné energetiky v Evropě dostává jasnější kontury. Alespoň na politické rovině probublávají informace, že by se mohl pomalu rodit blok zemí, které v honbě za bezemisní energetikou chtějí maximálně vsadit na jádro. V jejím čele bezesporu stojí Francie a vedle Polska, Maďarska, Slovenska, Finska a České republiky se diskuze „pro jádro“ pomalu otevírá i v Belgii, ve Švédsku a Itálii. Nemluvě o provozovaných blocích ve Španělsku a pořád zásadním vlivu Velké Británie, ačkoliv je už z EU venku.

Jde o zásadní změnu kulis, která může pootočit kormidlem dosavadního směřování energetické politiky Evropské unie. Především státy střední a východní Evropy nemají šanci radikálně zredukovat emise CO2, pokud masivně nevsadí na jádro. Podíl výroby z uhlí mají příliš velký a ani připravované investiční balíky nebudou na komplexní ekologizace stačit, aniž by za sebou nezanechaly sociální spoušť a masivní nárůst cen všech komodit a výrobků, které s elektřinou souvisí.

Ukazuje se, že dosud dominantní cesta Německa, které se rozhodlo pro nejadernou cestu „za každou cenu“, může mít alternativu. A poměrně pragmatickou. Na jedné straně je jasné, že Německo je příliš silným hráčem na to, aby se přehodnotil celý Green Deal. Ale aliance „pro jádro“ v čele s Francií má rozhodně sílu na to, aby Německo a další země orientované na kombinaci plynu a OZE přesvědčila, že v cestě za uhlíkovou neutralitou nemá smysl ostatním bránit ve výstavbě nových jaderných zdrojů.

Pokud se podaří přesvědčit německou politickou scénu, a především německou veřejnost, i v České republice bychom se mohli dočkat více jak jednoho nového jaderného bloku a opravdové renesance energie z jádra.

Končí rok 2021. Rok energetické krize, která tu nebyla dlouhá desetiletí. Zda jde jen o dočasný výkyv nebo nový „standard“, ukážou následující měsíce. Přejme si jen, ať se pravidla hry v energetice nastaví férově pro všechny. A nejen pro ty, kteří si mohou dovolit luxusní cestu.

Přeji vše dobré v roce 2022.

Petr Svoboda,
šéfredaktor časopisu All for Power

PŘEDPLATNÉ:

Monika Odstrčilová, DiS.
e-mail: monika.odstrcilova@afpower.cz
T +420 597 317 578, M +420 733 530 695


CHCI PŘEDPLATNÉ

OBSAH