2/2020

Energetické blues

Když jsme dokončovali aktuální číslo All for Power, zaposlouchal jsem se do čerstvé studiové novinky Boba Dylana ROUGH AND ROWDY WAYS. Je to fantastické album a devětasedmdesátiletý zpívající básník je na něm v neskutečné formě. Hudebně by mohly písně patřit kamkoliv od vzniku blues, přesto máte pocit, že jsou bytostně aktuální. Nejsem dylanolog a nedělám si iluze, že chápu byť jen desetinu kulturních odkazů, kterými se Dylanovy texty hemží. Ale fascinuje mě, jak se dokáže bez patosu a přirozeným způsobem ponořit do kulturních dějin Spojených států.

S úplnou samozřejmostí vytahuje na světlo světa témata bezpráví, rozporuplnosti a protikladů, v kterých se dnešní americká společnost brodí jako v močálu s jedovatými výpary. Jednoduše vystihuje pocity řady lidí, kteří nemají ten dar přetvořit je do vlastní osobní výpovědi.

Proč to píšu? Podobný pocit jako z Dylana mám i ze současné energetiky. Píseň I Contain Multitudes (Jsem plný rozporů) by klidně mohla být o kterémkoliv manažerovi tradiční elektrárny nebo teplárny, který ví, že musí poskytovat službu, přestože současná pravidla hry a podmínky na trhu by velely podnik zavřít, vzít si kytaru a vyrazit kamkoliv – ale hlavně co nejdál od energetického trhu.

Že se časy mění, je evidentní. Rychlost, s kterou se prosazuje zelený uděl, je neúprosná. A dokonce donutila spojit síly dva tradiční nesmiřitelné tábory v energetice – plynaře s uhlaři (symbolicky na straně 66 tohoto čísla). Aby zachovali aspoň zbytek z tradičního pojetí energetiky, kde stále platí fyzikální zákony a slovo stabilita je klíčovou komponentou pro bezpečný provoz soustavy. V nejdelší písni alba Dylan zpívá o vraždě Johna Fitzgeralda Kennedyho (Murder Most Foul), která je největším traumatem poválečné generace Američanů. Vražda za bílého dne je podle Dylana kruciálním momentem dějin a spustila pomalou erozi americké společnosti, která vrcholí možná právě v těchto dnech. Dovolím si zavěštit, že podobným traumatem se pro energetiku stane dnešní doba, kdy ideologie systematicky vraždí rozum. Přírodní zákony můžeme na čas ignorovat, ale úplně vymazat se je nepodaří ani sebenadanějšímu propagandistovi.

Klidné léto s kvalitní muzikou přeje,

Petr Svoboda,
šéfredaktor časopisu All for Power

Obsah