3/2020

Polské jádro: jenom sen?

Když nedávno polský ministr pro klima Michał Kurtyka se vší vážností představil plán Polska na výstavbu šesti jaderných bloků do roku 2040, přičemž první má stát už v roce 2033, kdekomu v České republice zahrál na tváři lehce ironický úsměv. Že by se Polákům podařilo postavit jádro na zelené louce a bez předchozích zkušeností? A ještě k tomu za necelých třináct let?

Ironie není na místě. Poláci sice vynikají v sebeprezentaci a národní byznysový marketing (v dobrém slova smyslu) umí opravdu dobře. Ale oproti Čechům se dokážou v zásadních otázkách shodnout napříč politickým spektrem. Pokud budou schopni stáhnout náročnou procesní přípravu o několik let – Česko pro ně může být rozhodně dobrou inspirací, jak některé věci nedělat – nebude už tak zásadní problém najít dodavatele, který elektrárnu postaví. Včetně těch českých. A vezmeme-li v potaz, že o stavbě dvou bloků Dukovan se rozhodlo v roce 1973 a za 12 let se spouštěly, proč by Poláci nezvládli spustit jeden blok do roku 2033? A i kdyby se vše zpozdilo o dva až tři roky, stále půjde ve srovnání se světem o velmi slušný výkon.

Připomíná mi to jiný „příběh“ z před deseti lety. I tehdy jsme se na cestě na veletrh do Gdaňsku Polákům smáli, že jejich silnice připomínají spíše asfaltovou ornici. Dneska jste z České republiky u moře za 8,5 hodiny oproti tehdejším 12-14. Dálnice perfektní, železnice rychle rostoucí a Polsko od východu na západ a od severu na jih propojené páteřními tepnami.

A zajímavý je ještě jeden detail. Poláci vůbec neřeší, jestli je jádro čistý zdroj energie. Mají-li se na jedné straně zbavit uhlí pod praporem uhlíkové neutrality (dnes z něj vyrábějí takřka tři čtvrtiny elektřiny) a na druhé se nedostat do surovinové závislosti na Rusku, jinou možnost než jádro ani nemají. A to přesto, že díky mořskému pobřeží disponují výrazně lepšími podmínkami pro výstavbu větrných parků a OZE dávají v Polsku jednoznačně smysl.

Tak aby nakonec nestříhali pásku nového jaderného zdroje dříve než my.

Dobré čtení přeje,

Petr Svoboda,
šéfredaktor časopisu All for Power

Předplatné

Časopis All for Power si můžete objednat na predplatne.konstrukce-media.cz, nebo kontaktujte paní Moniku Odstrčilovou, DiS.:

e-mail: odstrcilova@konstrukce-media.cz
T +420 597 317 578
M +420 733 530 695

Obsah