2/2021
Gordické uzly
Rozhovor s Pavlem Šolcem, kterým otevíráme aktuální číslo All for Power, se dotýká hned několika gordických uzlů energetiky. Stavět nebo nestavět velký jaderný zdroj? A když nestavět, čím ho nahradit? Malými modulárními reaktory? Pokud budou opravdu na konci dekády v ostrém provozu, na které lokality je posadit?
Když se podíváme, jak kostrbatá je debata kolem nového jaderného úložiště, které má vzniknout do roku 2065 (!), těžko čekat, že lidé v dotčených lokalitách budou s otevřenou náručí vítat malé modulární reaktory, které mohou vyrůst už za několik let.
A co když se v politickém marasmu nepodaří zrealizovat žádné jádro? Jsme připraveni na dobu plynovou? Některé plynové projekty jsou připravené z minulosti, ale pokles výroby z uhlí bude tak velký, že nahradit výkon plynem znamená postavit v podstatě na každé dostupné lokalitě plynovou elektrárnu. A to se bavíme jen o tom, z čeho elektřinu vyrábět, ale co geopolitická a další rizika?
Nemluvě o tom, jak bude fungovat celoevropský trh s elektřinou a jestli se podaří vybudovat dostatečně robustní přenosovou soustavu, aby dokázala vstřebat nápor výroby z obnovitelných zdrojů. Nejen v ČEPS mají ještě v čerstvé paměti, jak blízko měla Evropa v lednu k blackoutu. Spousta otázek a zatím nepříliš jasných odpovědí.
Ale abychom na chvíli slezli z hrušky energetické strategie. V aktuálním čísle popisujeme, jak si Skupina ČEZ poradila na svých výrobních zdrojích s přísnými limity rtuti dle BAT. Technologicky jde často o velmi složitá zařízení a text stojí za to. Člen představenstva Ladislav Štěpánek pak poodhaluje, jakým směrem se ČEZ investičně vydal a co bude s lokalitami, kde končí uhlí.
A když se bavíme o ekologizaci a transformaci energetiky, těžko můžeme bez povšimnutí projít kolem Modernizačního fondu. Je to opravdová zelená revoluce nebo „jen“ lék s vedlejšími účinky, jak píší Michal Hrubý s Matějem Macenauerem?
Inspirativní čtení přeje,
Petr Svoboda,
šéfredaktor časopisu All for Power